Czy powstanie C&C3 ?

Czy powstanie C&C3; ? To jest bardzo trudne pytanie. Napisany poniżej artykuł ma na celu zebrać do kupy domysły oraz nadzieję na nowe i lepsze C&C.;
Autor: Fatman
Przemyślenia starego fana kultowej serii …

PROLOG

Właściwie to pytanie, które zadałem można uznać za retoryczne, bo nikt nie zna odpowiedzi.
Będąc w nastroju napisałem ten artykuł aby sobie powspominać stare dobr dzieje i również wyobrazić nowe C&C.; Na początku wwspomnę jeszcze dwie części z sagi tyberyjskiej, które odmieniły nasz sposób spostrzegania świata gier komputerowych. Westwood Studios otworzył linię wspaniałego świata futurystycznego pola walki, właśnie dzięki serii C&C.; Pierwsza część, nazwana nieoficjalnie przez fanów Tiberian Dawn ( „Początek Tyberium”, lub jak kto woli „Świt Tyberium”) opowiadała o wojnie dwóch, wrogo nastawionych przeciw sobie sił politycznych i militarnych. Bynajmniej nie chodziły o pojedynki słowne. Starcie armii obydwu stron rozszerzyło się na Europę oraz Afrykę. Gracz mógł grać po obydwu stronach konfliktu i cieszyć się zwycięstwem danej strony. Emocje po jakimś czasie opadły, aby potem przybrać na sile, gdy poszły słuchy o Tiberian Sun, bardzo długo oczekiwanej kontynuacji swej serii. I stało się, po czterech latach „Słońce Tyberium” zaświeciło dla wszystkich fanów C&C.; Świeciło naprawdę mocnym blaskiem. Porządna grafika, wstawki FMV i fabuła, czyli to co fani lubią najbardziej oraz wielowątkowe misje. Tym razem świat przedstawiony jest w dalekiej przyszłości. Zniszczona Ziemia przez tyberium oraz ostatnie potyczki. Dochodzi do kolejnej eskalacji konfliktu i wojna wybucha na nowo. Starcie dwóch tytanów tym razem na całym świecie – Bez litości i bez przebaczenia. GDI i Bractwo Nod skrzyżowało miecze w bratobójczej walce, nie widząc nic poza zniszczeniem przeciwnika. Nikt nie zauważył, że ktoś ma chrapkę na Ziemię. I na tym kończy się seria. Był jeszcze dodatek do TS – Firestorm, wart wzmianki gdyż rozszerzył fabułę oraz zaostrzył apetyty fanom na coraz więcej.

CO DALEJ ?

Scrin Primal
Doniesienia o tworzeniu Tiberian Twilight podsycały środowisko graczy coraz bardziej. Jednak bardzo smutna wiadomość uderzyła w fanów C&C.; Westwood Studios został rozwiązany, a ludzie w nim pracujący, albo zostali w EA LA lub odeszli i zaczęli pracować na własny rachunek. Fani poczuli jakby ktoś im kopnął tam gdzie najbardziej boli (tu przepraszam płeć piękną, ale nas jest więcej) drobna poprawka jakby ktoś kopnał w brzuch. Całą złość obrócili wobec EA. Może słusznie, może nie …
Po pewnym czasie wyszła kolejna wiadomość z kwatery głównej EA – „Ujawniamy nowy tytuł C&C;”. Wszyscy wstrzymali oddech – „Czyżby słynny TT ?”. Jednak nie, kolejny cios spadł na głowy fanów. Jedni przyjęli Generals’a, Inni z ciężkim trudem zaakceptowali lecz nie podobała im się ta gra pod względem patrzenia na serię C&C;, a jeszcze inni stwierdzili, że to największa pomyłka EA – Generals zbrukał serię C&C; i nie jest wart „zasiadać” wśród tych tytułów. To dolało oliwy do ognia nienawiści wobec EA.
W 2004 roku zostały przemycone na światło dzienne arty, konceptarty oraz krótki film z rzekomego TT. Te iskierki ponownie zapaliły nikły płomyk nadziei na TT. Rozgorzała dyskusja na całym świecie. C&C; Community obudziło się z letargu i wstrzymało oddech. Fałsz czy prawda ?
EA zaczęła się wzbraniać od jakichkolwiek odpowiedzi i wyjaśnień. Co dziwne nakazali usuwać wszystkie obrazki które wyciekły. Fanom znów pozostało czekać z zapartym tchem.
Powstały tysiące pytań oraz domysłów … „EA tworzy TT” lub „EA znów szykuje kolejny C&C;”.

GDI Sniper
Sceptycy do których i ja się zaliczam, patrzą na te czyny z wątpliwością i niemal chorobliwą podejrzliwością. EA będąc w obecnej pozycji, musiała by naprawdę sporo postarać, aby odzyskać nasze zaufanie. My mamy bardzo proste wymagania:

 • fabuła odpowiadająca fabule TD i TS. Trudne ? Wątpię.
 • grafika nie musi być cudowna. My stawiamy na fabułę. Trudne ? Nie sądzę.
 • FMV. Koniecznie FMV. Zarówno przed misją, oraz po misji, w trakcie przegranej. (Joe Kucan jako reżyser oraz odtwórca Kane’a, bez którego nie ma sensu nowe TT) Nie możliwe ? Wszystko jest możliwe dla chcącego.
 • 15 misji dla każdej ze stron, wielowątkowość zadań. (może być więcej misji) Kwestia wyobraźni twórców. Na pewno można coś wymyślić. Jak nie dacie rady, zapytajcie fanów.
 • Większa rola singleplayer. A dlaczego nie ? WS udawało się to bez problemu.
 • O banalnych rzeczach jak nowe jednostki, równowaga sił, oraz struktury nie ma sensu wspominać bo to nie rewelacja, ale rzecz konieczna.
  Sądzę, że moje postulaty odpowiadają faktom oraz marzeniom wszystkich fanów C&C.; Bez tych postulatów TT z pod ręki EA będzie tym czym jest Generals – wodotryskiem graficznym.
  Rozgadałem się za duzo więc wracam do C&C3; ….
  Wszelkie oficjalne źródła milczą na ten temat. EA to już wcale zaparła się i ani pary z gęby. Jednak przyjąłem sobie dwa kryteria rozpatrzenia tego przypadku. Czyli:

Tolerującego wybryki EA, fana C&C;:

GDI Mission 1 Intro
Tak TT powstanie, może nie dziś może nie jutro, ale w ciągu najbliższych miesięcy powinno wyjść więcej informacji. Pamiętam co się działo, gdy wieści o TS zaczęły wychodzić z WS. Szaleństwo istne szaleństwo rozpętało się na świecie. Ruch w sieci (płaciłem ogromne rachunki telefoniczne poprzez ściąganie obrazków i filmów o TS) jaki nastąpił był według mnie olbrzymi. A teraz. cisza przed burzą ? Tak. Wkrótce się zacznie bombardoanie nas nowymi artami, wieściami oraz filmami.
Co do fabuły, to według tego co ukazało się do tej pory można domyślać się, że tym razem ludzkość będzie walczyć ze Scrinami, CABAL’em lub ich sojuszem. GDI i Nod też prawdopodobnie będą sojusznikami. Pytanie tylko, co na to Kane ? Zostanie w Bractwie czy stanie po stronie wrogiej nacji. Nowe jednostki, nowe pola bitew.

 • Rok wojny obliczam na 2050 lub 2070.
 • Tyberium znika z Ziemi dzięki wiedzy wydobytej z Tacitusa.
 • Powstaje zaawansowana technologia dzięki Tacitusowi. Ludzkość odzyskuje Ziemię dla siebie. Powstają coraz liczniejsze kolonie. Jednak tyberium na tyle wyniszczyło Ziemię że utrzymanie na niej wątpliwej i tylko dzięki cudowi udaje się przywrócić równowagę.
 • Może nastąpić rozłam w Bractwie ( nie sądzę że to spotka GDI). Jedni przejdą na stronę GDI, drudzy wraz z Kane’em i jego szaloną wizją, staną po stronie CABALa lub Scrinów.
 • Prawdopodobnie będzie wojna między Nod a GDI, do czasu aż na Ziemię przybędą Scrinowie. Wtedy rozpęta się piekło. Nod i GDI porzucą swe wrogie zamiary, albo znów będą walczyć lub tak jak mówiłem wcześniej znajdą jeszcze gorszego wroga – Scrinowie. Tajemnicza obca rasa, która właśnie w XX wieku sprowadziła Tyberium na Ziemię. Sam jestem ciekaw, jak będzie wyglądać potyczka. Czy ludzie się zjednoczą ? Czas pokaże …

Sceptyka i fana C&C;:

Nie, to tylko resztki ze stołu olbrzyma EA, które powstały podczas zżerania WS i zostały odrzucone przez niego. Jedynie chcą nas podrażnić lub tez wypuścić jakiś produkt z gatunku Generals. Fabuła, jaka fabuła ? Zapewne USA kontra terroryści, lub coś takiego.

EPILOG

Tak, nawet we mnie jest wojna o to czy TT wyjdzie czy nie ? Póki co stoję po stronie fana sceptyka.
Plotka czy prawda ? trzeba będzie poczekać, ale starzy fani już mają dosyć czekania. Ile jeszcze panowie z EA ? Dajcie nam podstawy do pozytywnego myślenia, oraz naprawcie błąd jakim był w naszych oczach Generals. I błagamy o jedno, jeśli robicie TT to wsłuchajcie się w głosy fanów to powinno dać wam światło na Zmierzch Tyberium. Dziękuję za uwagę.

 • autor: FatMan

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.