Przyszłość serii Command and Conquer

Kiedy pojawiły się pierwsze informacje o Generals fani serii Command and Conquer zaczęli zastanawiać się czy jeszcze wyjdą gry, których fabuła toczy się w świecie konfliktu o Tyberium lub walki z ZSRR. Firma Electronic Arts oświadczyła, że dotychczasowy producent tych gier zostaje odsunięty od prac. Czy możemy się spodziewać jeszcze gry z tej serii. Zastanówmy się nad tym.


W Ziemię uderza meteoryt pokryty substancją Tyberium. Substancja jest jednak bardzo cenna co przyciąga wiele osób. Kane, charyzmatyczny przywódca Bractwa NOD postanawia zdobyć ten surowiec. Przeciwstawia mu się organizacja GDI. Została ona powołana przez ONZ, by strzec pokoju. Taka jest fabuła pierwszej części gry z serii Command and Conquer. Gra zyskała wielu fanów, więc ukazał się do niej dodatek Covert Operations. Fani chcieli jednak więcej więc firma Westwood wydała grę Red Alert. Opowiada ona o odsunięciu Hitlera od władzy i wzroście potęgi ZSRR. Stalin atakuje Europę, ale nie wygrywa w konflikcie. Pokonują go Alianci wspierani przez Amerykanów. Wiele osób uważało, że podział serii na dwie fabuły jest złym posunięciem. Fani jednak cieszyli się, bo w grze pojawia się Kane, który służy u Stalina. Seria Command and Conquer nie ma konkurencji w grach RTS. Firma Westwood planuje jednak zrobienie gry FF, której fabuła toczyć się miała w świecie pierwszej części serii. Prace zostają jednak wstrzymana na rzecz kolejnego RTS’a. Tiberiun Sun był krytykowany, za to, że za bardzo przypominał Red Alert. Akcja gry toczy się kilkadziesiąt lat po śmierci Kane. Okazuje się, że nie zginął on i dalej chce zdobyć większość Tyberium. Westwood był wykupiony przez Electronic Arts. Kolejną częścią był Red Alert 2. Był bardziej innowacyjny od Tiberian Sun. Pokazał, że seria CNC może jeszcze podnieść poprzeczkę w serii, której była pionierem. Prawie jednocześnie z dodatkiem do niej wychodzi Renegade. FPP w świecie Command and Conquer. Niestety nie odniósł on sukcesu. Electronic Arts zadecydowała o zamknięciu Westwood.


Dyrekcja Electronic Arts widząc, że fani CNC nie są zadowoleni z decyzji rozpoczęli prace nad Command and Conquer Generals. Gra miała nową fabułę i nie była połączona z serią. Grafika trójwymiarowa i inne zmiany miały pokazać, że Westwood nie jest już potrzebny. Gra niestety nie miała klimatu wcześniejszych części. Fani zrozumieli, że seria upadła. Nie jest to jednak pewne. Pamiętam, jak kiedyś na jednej dużej Polskiej stronie CNC Organizer (już nieczynnej) pojawiła się wypowiedź jednego z członków Westwood o filmie z na podstawie CNC. Mówił on, że filmy katastroficzne mają teraz duże powodzenie, więc na pewno odniósłby sukces. Film nie powstał jednak, a w internecie zaczęły chodzić pogłoski o grze Tiberiun Twilight. Mówiono też, że na targach E3 pokazana zostanie kolejna część CNC. Nie miał być to Generals, nad którym prace już trwały. Chodziło więc o całkiem nową część serii. Czy będzie ona jednak toczyć się, w świecie Red Alert albo Tiberium? Nie wiemy jeszcze tego, ale można przypuszczać. Na stronie Imperium Westwood dowiedziałem się, że Tiberiun Twilight nie jest plotką. Westwood zarezerwował domeny noszące nazwy nowej części. Następna część CNC będzie się toczyć w świecie Tiberium, ale jak powstanie jeżeli nie ma już producenta? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Na stronie CNC World pokazane były zdjęcia z przyjęcia zorganizowanego na pożegnanie Westwood. Strona www.westwood.ea.com jest jednak dalej czynna, choć są na niej informacje tylko na temat serii CNC. Oznacza to jednak, że EA nadal interesuje się to serią. Fani serii Command and Conquer nie byli zadowoleni z nowej fabuły i braku filmów z aktorami. Możliwe jest więc, że kolejna część będzie zawierać to czego od niej oczekujemy.

Na zakończenie chciałbym napisać, że wydaje mi się, że już niedługo będziemy poinformowani o pracach nad Tiberiun Twilight, i że znowu będziemy obserwować Kane i walczyć po stronie Bractwa NOD lub GDI.


Cman