Joe Kucan: wywiad [PL]

Cześć FatMan;
Nie ma potrzeby tłumaczenia strony – płynnie mowie po polsku. Wszyscy tutaj w USA uczą się polskiego od drugiej klasy. I-yay am-yay ow-nay eaking-spay oo-tay ou-you in-yay or-yay ative-nay anguage-lay. Nieźle, nie?


1. Chcielibyśmy ci zadać kilka pytań na temat twojego życia i pracy. Jeśli można wiedzieć – gdzie i kiedy się urodziłeś?
Urodziłem się w Las Vegas, Newada, USA (naprzód Cowboys!) 19 marca 1983. To czyni mnie 20 – letnim obrzydliwym łgarzem.

2. Gdzie obecnie pracujesz?
Mam bardzo wymagającą i ważną prace w międzynarodowej sieci gastronomicznej. Często klienci zapominają zamówić frytki i moim zadaniem jest delikatnie przypomnieć im o tym mówiąc „Czy życzyłby Pan sobie do tego frytki?” lub „Jak Pan mógł kompletnie zapomnieć zamówić frytki?” To dająca wiele satysfakcji praca i nie potrafię uwierzyć, ze spędziłem ostatnie 8 lat mojego życia w branży, która nie zajmuje się w ogóle frytkami.

3. Jak spędzasz wolny czas?
Jestem zrzeszonym w USHGA pilotem paralotni i entuzjastą przebywania na świeżym powietrzu (wędrówki, campingi, wędkarstwo) i spędzam większość mojego wolnego czasu oglądając TV.

4. Jakie są twoje hobby?
Zbieram antyki, laski ( do podpierania się ;))i antyczne laski. Próbuję jest tak dużo czekolady jak tylko jest to możliwe.

5. Jaka jest twoja ulubiona gra komputerowa (oczywiście oprócz C&C;)
Całkiem wciągnęła mnie seria 'Thief’ – zaimponowało mi to, co autorzy potrafili zrobić ze strzelanki FPP.

6. Kiedy dostałeś swój pierwszy komputer?
Mój brat Mike kupił Commodore VIC-20, kiedy ukazały się one po raz pierwszy w 1980. Próbował mnie nauczyć jak się go programuje, ale byłem zbyt głupi (chociaż odkryłem, ze jeśli zrzuciło się go z wysokości około 6 cali służył za doskonałego dziadka do orzechów.) Właściwie nigdy nie miąłem własnego komputera. Moje pierwsze 5 lat w Westwood wyglądało tak: JA: 'Hej Ted! Jak się włącza to cholerstwo?’ TED MORRIS: (ciężko wzdychając) 'Przerabialiśmy to już wczoraj. I dzień wcześniej. Naciśnij niebieski guzik głuptasie.’

7. Kim chciałeś być, gdy byłeś dzieckiem?
Gdy byłem mały chciałem być Genem Kelly. Ten facet miął wszystko: styl. gracje, humor i wdzięk. Dodatkowo spędzał sporo czasu wdzięcząc się do Leslie Caron. Właściwie wciąż chciałbym być nim z wyjątkiem bycia martwym.

8. Jakie są twoje ulubione filmy i seriale TV?
Moje ulubione to takie, gdzie źli goście mordują i pożerają małe dzieci. Nie mogę wymyślić żadnego tytułu ot tak w ciągu jednej chwili, ale jestem pewien, że Paulie Shore nakręcił parę takich. Moje ulubione seriale są o małych dzieciach, które są zabijane i zjadane przez złych gości. Np: 'Ally McBeal’.

9. Jakiej muzyki słuchasz?
Głównie chińskiej opery, chociaż ostatnio podoba mi się również irlandzka muzyka folkowa. Ile lokali w Las Vegas gości grupy wystawiające chińskie opery? Powiem wam – nie tak wiele jak byście mogło oczekiwać!

10. Czy potwierdzasz pogłoski o swoim opuszczeniu Westwood Studios gdy EA je rozwiązało? I jak długo pracowałeś dla Westwood?
Tak, potwierdzam te pogłoski. Potwierdzam je tak często, jak to możliwe. Westwood odstawił mnie 19 marca 2002 – około roku przed tym, jak studio rozwiązano. To nie był prezent urodzinowy, jakiego bym oczekiwał; gdy mnie zwolniono pracowałem w firmie trochę ponad 8 lat.

11. Co sadzisz o decyzji EA która była przyczyna rozwiązania Westwood?
Myślę, że EA jest gigantyczną międzynarodową korporacją której oczy zwrócone są ku dołowi. Ich akcje idą po około 80$ za sztukę. Wy policzcie resztę.

12. Jak zacząłeś pracować dla Westwood Studios ?
Zazwyczaj przyjeżdżałem do pracy samochodem (kabrioletem 1992 Saab Turbo ) lub czasami autobusem. Raz kiedyś, gdy samochód był w warsztacie, Brett Sperry pozwolił mi się przejechać na tyle pickupa.

13. Jak to było – kręcić FMV z gwiazdami takimi jak Michael Biehn czy James Earl Jones?
To było niebo na Ziemi! Gwiazdy takie jak Michael Biehn czy James Earl Jones są dużo, dużo inne od nas i nie daj sobie wmówić ze jest inaczej! Np. Michael podróżuje z wielkim ciśnieniowym akwalungiem, ponieważ może jedynie oddychać powietrzem z francuskich Alp. Pan Jones z kolei jest humanoidalnym robotem posiadanym i sterowanym przez Lucas Arts. Niewielu ludzi o tym wie!

14. Czy w dalszym ciągu pracujesz nad grami z serii C&C; – teraz z EA?
Nie, ponieważ EA nie poprosiło mnie o współpracę w kontynuacji serii. To jest dziwne, ponieważ uczyniłem jasnym, że chętnie będę pracować nawet za darmo.

15. Jak wyglądał 'normalny’ dzień pracy w Westwood i jaka panowała tam atmosfera?
Westwood było otchłanią desperacji i beznadziei. Każdy dzień był bardziej dołujący niż poprzedni. Korytarze były mroczne i pełno tam było skorpionów i pająków. Więcej niż kilku designerów znaleziono martwych w ich biurach, z twarzami zastygniętymi w paroksyzmie agonii. Prąd pobierano z generatorów podpiętych do pedałów rowerowych ukrytych pod biurkami i każdy musiał pedałować do 10h na dzień, chociaż mogłeś zrobić sobie przerwę raz na tydzień, kiedy byłeś zabierany na podnoszącą morale chłostę.

16. Którą grę C&C; lubisz najbardziej?
W dalszym ciągu jest to pierwsze C&C;, chociaż myślę, że Renegade dodał interesującą nową perspektywę do serii. Fakt, ze te dwie historie są zbieżne jest intrygujący.

17. Jaka jest twoja ulubiona postać z C&C; (oczywiście oprócz Kane’a ;))
Ta cała Tanya ma niezły tyłeczek…

18. Jak wpadliście na pomysł umieszczenia Bractwa Nod w C&C; i jak zostałeś jego charyzmatycznym przywódcą zamiast grać oficera GDI?
’Bractwo Nod’ wymyśliła designer C&C; Eydie Laramore. Ona i ja spędziliśmy godziny dyskutując nad biblijnymi metaforami i historia stojącą za Bractwem. Ja miałem na początku grać Generała Shepparda ale nie potrafiłem utrzymać poważnej twarzy mówiąc 'Good job with the beach-head’.

19. Która postać z pojawiających się w C&C; FMV jest twoja ulubiona?
Gram ubranego na czarno komandosa, który zabija strażnika (granego przez Franka Klepackiego!) w Red Alert. Myślę, że ten gość to mój faworyt. Pomimo tego, ze pojawia się na ekranie przez około półtorej sekundy, stworzyłem dla niego bogata i szczegółową historię, która motywowała każdy jego ruch – pozostawał on w związku małżeńskim z profesor chemii, mieszkali w małym, zbudowanym w stylu kolonialnym, domku razem z 2 córkami – bliźniaczkami o imionach Nancy i Darla. Jeśli przyjrzycie się dokładnie, zauważycie, ze on lekko utyka – to rezultat starej kontuzji z college’u. Jego ulubiony kolor to żółty, ulubione jedzenie to wieprzowina. Zbierał również karty z baseballistami z lat ’70. Miąłem nadzieje, że fani zauważą takie dopracowanie postaci i zażądają, aby on dostał własną grę.. Niestety bez powodzenia.

20. No i tradycyjne pytanie zadawanie chyba przez każdą stronę zajmującą się C&C;: Czy będzie Tiberian Twilight? Lub jakakolwiek inna kontynuacja serii tyberiańskiej albo kolejny Red Alert…
Nie wiem — nie pracuję już tam.

Dziękuję za poświecony nam czas.

Nie ma za co.
Pozdrawiam,
Joe „Jackass” Kucan