Red Alert 2 – Yuri’s Revenge

Informacje o Red Alert 2: Yuri’s Revenge:
Twórca: Westwood Studios / Westwood Pacific
Wydawca: Electronic Arts
Data wydania: 12 października 2001

 

Command & Conquer: Yuri’s Revenge to dodatek do gry Command & Conquer: Red Alert 2. Fabuła koncentruje się wokół postaci Yuri’ja, dawnego cienia radzieckiego doradcy Aleksandra Romanowa, i jego planów zdobycia władzy nad światem. Jest to pierwszy tytuł z serii Command & Conquer, w którym można grać trzecią frakcją – Armią Yuriego. To także pierwszy dodatek do Command & Conquer, który działa na oddzielnym pliku wykonywalnym.

Aby zagrać w tę grę, wymagana jest już zainstalowana gra Red Alert 2, zaktualizowana do wersji 1.006.

Yuri’s Revenge został oficjalnie ogłoszony przez Westwood Pacific 13 kwietnia 2001 roku. Uważa się go za największy dodatek do gry studia Westwood, a zawiera nie tylko nowe kampanie (7 dla aliantów i 7 dla ZSRR), ale także całkowicie nową, trzecią możliwą do gry frakcję.

Yuri’s Revenge to pierwsza gra z serii Command & Conquer, w której można grać trzecią frakcją – Armią Yuri’ego. Daje ona istniejącym frakcjom kilka nowych jednostek i zdolności wsparcia oraz wprowadza nowe budynki technologiczne. Jest to również pierwszy dodatek, który działa przez oddzielny plik wykonywalny od podstawowej gry i jest zasilany przez silnik zaktualizowany o kolejne poprawki. Dodano nowe kampanie kooperacyjne oraz tryby gry wieloosobowej, a także wiele nowych map.

Podobnie jak w Red Alert 2, gra zawiera mnóstwo filmików z prawdziwymi aktorami. Oryginalna obsada Red Alert 2, w tym Udo Kier w roli Yuri’ja i Kari Wührer w roli Tanyi, powróciła i nakręciła ponad godzinę materiału na potrzeby dodatku.

Mimo dyskusji na temat problemów z balansem wprowadzonej trzeciej frakcji, Yuri’s Revenge jest najpopularniejszą grą z serii Command & Conquer obok Zero Hour z 2003 roku. Zyskała ona legendarną modderską społeczność i zapewnia multiplayer, który przyciąga zarówno casualowych graczy, jak i hardcore’owych fanów, przy zachowaniu jakości kampanii oryginalnej gry.