więcej o Westwood Studios

Las Vegas, Nevada, USA

1985 – 1992

W 1985 roku Brett Sperry i Louis Castle założyli firmę Brelous Software w garażu na przedmieściach Las Vegas. Nazwa ta pochodziła od pierwszych imion założycieli, jednak już wkrótce zmienili jej nazwę na Westwood Associates. Podczas wywiadu przeprowadzonego z okazji 15-lecia  Westwood Studios, Brett Sperry przyznał, że nazwa Brelous  była tak słaba, że przetrwała raptem 10 tygodni.

logo: wersja z gry Eye of the Beholder

GameSpot: Was it clear that you always wanted to be known as Westwood?

Brett: No. Originally, the company name was this awful little amalgamation of Lou’s name and my name. It was called Brelous Software. It was so lame. I think we shot that in the head after about ten weeks.
2001/06/29@GameSpot 

Pierwsze lata działalności spędzili na pracy na zlecenie i przenoszeniu gier na różne systemy. Pierwszym tytułem, który stworzyli, był port Temple of Apshai Trilogy na Macintosh w 1985 roku, a następnie na Amigę i Atari ST w kolejnym roku. W 1986 roku Westwood nawiązało współpracę z firmą Strategic Simulations, Inc. (SSI), która wydała wiele z ich wczesnych oryginalnych gier, takich jak Roadwar 2000 (1986) i Mars Saga (1988).

Pierwszymi zauważalnymi grami Westwood były oparte na grach RPG Dungeons & Dragons, takie jak DragonStrike (1990) i Eye of the Beholder (1991), a także BattleTech: The Crescent Hawks’ Revenge (1990).

Wraz z rozwojem firmy i zespołu, Sperry i Castle otrzymywali wiele ofert pełnego wykupu firmy od znanych wydawców tamtych czasów, takich jak Sierra On-Line i Virgin Games. Ostatecznie wybrali ofertę od Virgin Games, ponieważ ta obiecała im więcej wolności i autonomii, mimo że Sierra zaproponowała wyższą cenę. Po finalizacji umowy z Virgin w 1992 roku, Westwood Associates zmieniło nazwę na Westwood Studios, co uczyniło Westwood spółką zależną Virgin Games, zapewniając dostęp do dużej sieci marketingowej i dystrybucyjnej Virgin, a także możliwość korzystania z posiadanego przez Virgin własności intelektualnej.

1992 – 2003

Westwood Associates zostało przejęte przez Virgin Interactive w 1992 roku i przemianowane na Westwood Studios. W grudniu tego samego roku wydali grę Dune II: Building of a Dynasty, która stała się pionierem gatunku strategii czasu rzeczywistego. Westwood rozpoczęło produkcję własnych marek, takich jak The Legend of Kyrandia, Lands of Lore i Young Merlin. Oprócz tego, wykorzystywali także licencjonowane marki, takie jak The Lion King, Monopoly i Blade Runner.

W 1995 roku firma wydała swoją oryginalną markę i zarazem najbardziej rozpoznawalną grę (pierwszą z serii) Command & Conquer, która stała się kolejnym hitem w skali ogólnoświatowej. Westwood kontynuowało rozwój Command & Conquer i wydało takie hity jak Red Alert i Tiberian Sun. W 1998 roku  Westwood Studios zostały wykupione przez Electronic Arts za 122,5 milionów dolarów. W tym czasie firma wydała wiele ogólnoświatowych hitów, jednak mimo to, w wyniku reorganizacji przeprowadzonej przez Electronic Arts , Westwood Studios zostało zamknięte w 2003 roku. EA przejęło aktywa Westwood Studios i kontynuowało produkcję gier z serii Command & Conquer.

od lewej: Steve Wetherill, Brett W. Sperry,  Louis Castle.