Westwood Studios

Westwood Studios jest, w zasadzie był,  czołowym twórcą i wydawcą gier komputerowych w swoim czasie. Dzięki dużemu doświadczeniu i zasobom ludzkim Westwood stworzył fascynującą linię gier, po które sięgamy po dziś dzień. W połączeniu z nowoczesną technologią, oraz zaawansowaną grafiką wszystkie gry Westwood Studios stały się hitami na całym świecie. Westwood opracował gry pod najbardziej znane platformy, czyli IBM PC, konsole Nintendo 64™ i Sony Playstation™.  Westwood był również, jedną z pierwszych firm zaistniałych w Internecie.  W 1985 roku Brett W. Sperry i Louis Castle pracowali wspólnie w garażu w Las Vegas. Z początku niewiele znacząca współpraca tych dwóch panów przerodziła się w Westwood Associates, a następnie w Westwood Studios, jedną z najpotężniejszych firm programistycznych w historii. Początkowo Westwood tworzył niewielkie gry takie jak Mars Saga, Battletech, DragonStrike i Eye of the Beholder, ale po jakimś czasie zebrało się znacznie więcej entuzjastów elektronicznej rozrywki i firma się rozrastała. W 1992 roku Westwood Studios stał się wydawcą na własnych prawach, wypuszczając na rynek dwa legendarne tytuły: Kyrandia Book I grę zdefiniowaną jako strategię czasu rzeczywistego: Dune II: The Building of a Dynasty.

W 1995 roku stworzono pierwszą odsłonę serii Command & Conquer, później nazwaną nieoficjalnie Tiberian Dawn. Ta gra jeszcze bardziej rozgrzała graczy i w 1996 roku Westwood Studios wydał Command & Conquer Red Alert. Red Alert zmienił historię świata i dopasował się do fabuły pierwszego Command & Conquer. Obydwa tytuły sprzedawały się znakomicie i pobiły rekordy sprzedaży na całym świecie. W światku graczy komputerowych zaistniał zwrot „strategia czasu rzeczywistego” (RTS) w czym Westwood Studios miało duży udział. Po tych sukcesach Westwood wydał Monopoly CD-ROM, pierwszą komercyjną grę ze wsparciem dla Internetu. Seria Monopoly i Command & Conquer nadal są kontynuowane i są na szczytach top-list pod względem sprzedaży i popularności. Po tych wszystkich sukcesach Westwood przeszedł na nowe standardy i w 1997 roku wydał grę Blade Runner – przygodówkę opartą na książce i filmie. Zastosowana w niej bardzo nowatorską i piękną grafikę oraz doskonały scenariusz. Gra miała także wiele zakończeń.

W 1998 roku Westwood Studios stało się częścią Electronic Arts, światowego potentata i wydawcy gier komputerowych. Od tego czasu przed programistami Westwoodu otworzyły się ogromne możliwości dotyczące rozgrywki w internecie oraz silne zaplecze finansowe. Westwood Studios dzięki EA zyskał jeszcze większy rozgłos. W 1999 roku Westwood Studios wydał grę Command & Conquer Tiberian Sun (bardzo spóźnioną), której akcja tym razem toczy się w przyszłości i dotyczy porzuconego wątku odwiecznej wojny pomiędzy GDI a Bractwem Nod, dwiema wrogimi sobie siłami znanymi z Command & Conquer Tiberian Dawn. Command & Conquer Tiberian Sun podniósł poprzeczkę dle RTS-ów o następny poziom pod względem grafiki i zachowywania się pola walki.

Westwood ponownie zaskoczył graczy wydając w 2000 roku Command & Conquer Red Alert 2. Tym razem gra została osadzona 20 lat po wydarzeniach przedstawianych w Command & Conquer Red Alert. Westwood stworzył również w 2000 roku dodatek do Command & Conquer Tiberian Sun, zatytułowany Command & Conquer Tiberian Sun Firestorm. W 2001 roku pojawia się dodatek do Command & Conquer Red Alert 2 – Yuri’s Revenge. Jest on najbardziej rozbudowanym dodatkiem w historii Westwoodu. W roku 2002 , Westwood wydał grę FPP Command & Conquer Renegade, osadzoną w świecie Command & Conquer Tiberian Dawn. Tu głównym bohaterem jest komandos GDI – Havoc. Gry z serii C&C; oferują wiele wspaniałych rzeczy – alternatywną historię naszego świata, wspaniałą fabułę, nowatorskie rozwiązania i niesamowitą grywalność. Dzięki temu stały się jedną z najwiękdzych sensacji na rynku gier komputerowych.

Wciąż kierowana przez wizjonerów, którzy zaczynali swą przygodę w garażu, firma Westwood Studios jest gotowa do eksploracji możliwości nowych technologii, oraz tworzenia nowych gier które staną się trendami w świecie komputerowej rozrywki.

EVA: Aktualizuję dane… Proszę czekać… Aktualizacja kompletna.

31 marca 2003 roku to data, która wzbudziła w fanach C&C bardzo złe skojarzenia. Firma przestała istnieć jako Westwood Studios, zaś pracownicy przeszli pod pieczę EA. 1 kwietnia 2003 została utworzona przez weteranów z Westwood Studios nowa firma Petroglyph Games, zajmująca się tworzeniem gier. Obecnie Petroglyph Games we współpracy z EA tworzy remake gier z pod znaku C&C. I historia zaczyna się na nowo… Wcześniej czy później czas pokaże jak im to wyszło.