Planety

Arrakis

Planeta Arrakis wydaje się martwa: niekończące się wydmy rozciągające się ku horyzontowi pod bezwzględnym słońcem, powietrze zatłoczone pyłem, żadnej wody na horyzoncie. Jednak planeta Arrakis skrywa skarb, który zauroczył potęgi wszechświata – Mélange, przyprawę, która pojawia się tylko na tej planecie, znanej również jako Dune. Mélange jest używany – i celebrowany – w całym wszechświecie: Gildia Nawigatorów używa go do składania czasoprzestrzeni podczas podróży międzygwiezdnych, Muad’Dib przypisuje mu nadanie mu legendarnych proroczych mocy. Narkotyk jest uzależniający zarówno w dużych, jak i małych dawkach – a popyt na niego tłumaczy, dlaczego dekagram kosztuje nawet do 620 000 solarisów.

Tym samym Arrakis jest areną epickiej walki między wieloma Domami wszechświata. Każdy z Domów – wśród nich szlachetni Atreidesowie, odrażający Harkonnenowie i podstępni, tajemniczy Iks – pragnie Arrakis dla siebie. Dom, który kontroluje Arrakis, kontroluje przyprawę Mélange. A Dom, który kontroluje przyprawę, trzyma w swoich rękach wszechświat.

Jednak Arrakis nie podda się łatwo. Bezludna planeta jest domem dla kilku form życia, a tych potężnych: Fremeni są rdzennymi mieszkańcami Arrakis, grupą wojowników, których przetrwanie przez pokolenia w brutalnej pustyni sprawiło, że stali się twardym, zaradnym plemieniem. Nie są jednak sami: gigantyczne piaskowce, znane jako Shai-Hulud, ciągle wędrują pod powierzchnią piasku. Osiągają długość nawet 400 metrów i stanowią centralny punkt religii Fremeni, którzy czczą je jako część swojej mitologii związaną z duchami ziemi. Ale dla Domów, które pożądają Arrakis, piaskowce są ryzykiem związanym z okupacją tej pustynnej planety znanej jako Dune.

Caladan

Pagórkowate zielone wzgórza i żyzne doliny Caladanu są domem Atreidesów, którzy sprawowali pieczę nad swoją macierzystą planetą, uczyniając ją bogatą i dostatnią. Lud Atreidesów jest tak zdrowy jak ich ziemia ojczysta, to ludzie, którzy są cnotliwi, hojni, sprawiedliwi i pokojowi.

Giedi Prime

Zanieczyszczone powietrze i zniszczona powierzchnia Giedi Prime, domu Harkonnenów, tworzą pustkowie pełne przemysłowych odpadów, toksycznych śmieci i rdzewiejących maszyn. Zatrważająca planeta – gdzie chciwość jest zasadą, a konsekwencje są lekceważone – wyhodowała równie przerażający naród, którego kodeks postępowania wymaga zdrady i morderstw dla awansu.

Sigma Draconis

Ta odległa planeta jest lodowata i niegościnna, ale to nie powstrzymało Domu Ordos w misji stworzenia ogromnie bogatego imperium opartego na handlu i przemycie. W rzeczywistości, odległość Sigma Draconis służy im doskonale, gdyż pomaga w zachowaniu tajemnic – co jest specjalnością Ordosów.